Ako správne vybrať interiérové dvere

Vždy tvrdím mojím zákazníkom, že dvere tvoria súčasť nábytku v interiéry. Je to jeden z mnoho aspektov, na základe ktorých by ste sa mali rozhodnúť pre správny výber modelu dverí, farby a kvality povrchovej úpravy. Dvere sú naším každodenným spoločníkom. Spoľahlivo nám slúžia, chránia nás pred prievanom a poskytujú pocit súkromia.

Tak ako je tomu u rady iných produktov, taktiež ponuka interiérových dverí je dnes ďaleko bohatšia než pred rokmi. Menia sa tiež potreby a požiadavky ľudí, a preto by ste mali venovať maximum času na výber tých správnych dverí.

Dvere sú dôležitým prvkom interiéru a patria k produktom, ktoré kupujeme na dlhšiu dobu. Preto sa jednoznačne oplatí vidieť ich naživo, pozrieť si kvalitu povrchov ako aj skúsiť kvalitu dverí celkovo. Vhodné je porovnať zvolenú farbu a štruktúru s ďalším vybavením interiéru, aby všetko spolu ladilo. Nesmiete sa dať odstrašiť u predajcu slovami, že sa to nedá, alebo že to bude veľa stáť. V dnešnej dobe existuje množstvo výrobcov a množstvo alternatív, že určite nájdete to, čo hľadáte.

Výber farby a povrchovej úpravy

Pri poradenstve výberu farby sa držím pravidla, aby dvere boli tmavšie ako podlaha. Poprípade sa pokúsiť nájsť farbu dverí najbližšie k odtieňu podlahy. Musia tvoriť dominantu spolu s nábytkom. Táto zásada však neplatí pri výbere bielych dverí. Opäť sa dostávajú do módy a pôsobia decentne, jemne a nenásilne. Ďalšia rada pri kúpe dverí – zamerajte sa najskôr na výber farby a druhu povrchovej úpravy a až potom na tvar dverí, výrezy a pod. Každý výrobca vie vyrobiť určité modely a kolekcie len s určitým typom farieb a povrchov. Nie všetky farby a povrchové úpravy sa dajú použiť na všetky druhy výrezov a modelov. Preto nás neváhajte kontaktovať telefonicky, mailom alebo priamo kontaktným formulárom na našej webovej stránke.

Dvere a krajina výroby

Trh momentálne poskytuje dvere takmer zo všetkých krajín, najčastejšie však zo Slovenska, Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Číny. Ak sa zameriame hlavne na cenu, vieme hneď určiť kto je výhercom.

Dvere z Číny a Ukrajiny
Sú najlacnejšie. Nezávisí to len od lacnej pracovnej sily ale aj použitím lacných materiálov, ktoré mnohokrát môžu poškodiť zdravie. Niektoré materiály na výrobu dverí sa používajú z kontaminovaných oblastí. V takomto prípade sa nedá spoľahnúť ani na reklamáciu, poprípade zohnať k nim náhradný diel. Na šťastie, ale aj nešťastie sa na náš trh dostávajú hlavne ako dvere vchodové (bytové) označované často ako "bezpečnostné". Chrániť si majetok takýmito dverami nie je však najvhodnejším riešením...
Takéto riešenia v našej spoločnosti ani neposkytujeme.

Dvere zo Slovenska a Čiech
Slovenské a České interiérové dvere sú o niečo drahšie. Výrobcovia však používajú kvalitné materiály. Často sú pod dohľadom kontrol, kde sa prísne sleduje dodržiavanie noriem ako aj druhy použitých materiálov pri výrobe. Nesmú byť zdraviu škodlivé a nesmú vylučovať žiadne jedovaté látky. Cena tým pádom odráža použitie kvalitných materiálov ale aj výrobnú kapacitu. Slovenské a České výrobné spoločnosti produkujú priemerne 2500 dverí mesačne.

Dvere z Poľska
V Poľsku existuje spolu asi  30 veľkých a stredných firiem, ktoré expandujú do krajín Európy a Ruska. Na základe dlhoročnej skúsenosti s dverami však spolupracujeme len s výrobcami, ktorí sú spoľahliví, kvalitní a majú prijateľnú cenu. Našli sme zlatú strednú cestu a vďaka tomu vieme vyhovieť každému zákazníkovi presne podľa jeho potrieb. Absolvovali sme školenia na správnu montáž, návštevy závodov a aj prácu priamo pri výrobných linkách. Vieme ako prebieha celý výrobný proces, technológie používané pri výrobe dverí a zárubní a poznáme dodávateľov surových materiálov pre výrobcov. To sú obrovské výhody, pomocou ktorých sme vybrali správnych dodávateľov dverí a zárubní.

Dvere a výroba

Každý výrobca je niečím odlišný od ostatných. Farebnou škálou, druhom a kvalitou použitých povrchových úprav, výrezmi, tvarmi, dizajnom dverí a možnosťou použitia. Štandardnou výplňou u všetkých výrobcoch je voština a rám dverí je tvorený z MDF materiálu alebo smrekového dreva. Voštinu vedia nahradiť drevotrieskovou doskou, DTD – odľahčenou drevotrieskou alebo špeciálnymi materiálmi napríklad pri akustických a protipožiarnych dverách.

Ako vybrať správne krídla dverí

Existuje niekoľko druhov krídiel dverí: falcové, bezfalcové, zalamovacie, posuvné popri stene alebo do stavebného puzdra a  kyvné tzv. „lietačky" používané v reštauráciách v priestoroch medzi jedálňou a kuchyňou.

Falcové dvere
Najpredávanejšie sú falcové dvere vzhľadom na cenu a možnosti použitia do pôvodnej oceľovej zárubne a aj do drevenej zárubne (drevená obložková zárubňa). Obložková drevená zárubňa sa skladá z ostenia a obložiek. Ostenie je stredná časť zárubne a obložky sú vonkajšie strany zárubne. Obložky sa vyrábajú najmä z MDF materiálu, nakoľko sa ľahko opracováva. V tomto prípade sme schopní vyrobiť hranaté ako aj oblé tvary a zakončenia hrán.

Bezfalcové dvere
Sú krajšie nakoľko lícujú v jednej rovine so zárubňou, no nedajú sa osadiť do oceľovej zárubne. Majú skryté pánty so špeciálnym mechanizmom. Sú náročné na presnú montáž, nakoľko špára medzi dverami a drevenou zárubňou ukáže všetky nedostatky. Drevená obložková zárubňa môže byť len hranatá, aby ladila s líniami špár a tvarom dverí. Staré bezfalcové dvere majú pánt, ktorý je viditeľný. Zatiaľ máme len jediného výrobcu, ktorý nám dokáže vyrobiť dvere aj do starej oceľovej zárubne na bezfalcové dvere.

Pravé alebo ľavé dvere?

Vždy radíme našim zákazníkom, aby si poriadne premysleli, kam sa majú ich budúce dvere otvárať. Často sa stáva, že dvere sú inak osadené ako je v projekte, nakoľko sa riešia takmer ako to posledné.

Teda treba si dať pozor na to, aby všetky pohľadové dvere (ktoré vidíme z jedného miesta, napríklad pri vstupe do domu alebo bytu) boli otvárané buď dnu alebo von. Tým vytvoríte prvotný estetický dojem. I keď nie vždy nám to situácia dovoľuje. Nesmiete zabudnúť aj na vypínače svetla, zásuvky, poprípade kam pôjde vstavaná skriňa alebo nábytok. A až po uvážení a skontrolovaní priestoru okolo stavebného otvoru sa rozhodneme či chceme pravé alebo ľavé dvere.

Tip ako na to:
Postavíte sa pred stavebný otvor alebo pôvodnú zárubňu a predstavíte si, že dvere otvárate smerom k sebe. Ak otvárate dvere smerom k sebe a máte pánty na pravej strane, sú to dvere pravé. Ak otvárate dvere smerom k sebe a pánty máte na ľavej strane, sú to ľavé dvere.

Môžete to posúdit aj podľa kľučky. Do ktorej strany smeruje, také sú dvere. Nesmiete však zabudnúť, že dvere musíte otvárať smerom k sebe.

Aký má byť stavebný otvor?

Pri vyberaní starej oceľovej zárubne sa často stretávame s problémom, hlavne v panelových bytovkách, že zárubňa je tenšia ako hrúbka múru. Hlavne v starších bytoch je panel okolo zárubne ukosený. Pri takomto úkose existujú dve alternatívy. Buď nová zárubňa a dvere nahradia starú zárubňu na pôvodnom mieste, alebo vysekáte celý úkos, zväčší sa vám aj šírka dverí o 10 cm a zárubňa bude hrubá ako múr. Napr. pôvodné 60 cm široké dvere by Vám nahradili 70 cm široké dvere.

Treba taktiež skontrolovať aby steny boli rovné a vo vodováhe. V opačnom prípade pri montáži drevenej zárubne vidno špáru, ktorá vznikne krivosťou steny. Existuje tu však jednoduché riešenie: táto špára sa zakryje akrylovým tmelom, ktorý sa dá premaľovať.

Pri novostavbách sa veľmi často stretávame so situáciou, že preklad nad dverami je veľmi nízko alebo príliš vysoko. Stáva sa to zväčša tým, že je zle odhadnutá výška podlahy. Napríklad pri podlahovom kúrení, nerovnosti základovej dosky, výšky podlahovej krytiny – plávajúca alebo drevená podlaha, keramika -gres, linoleum a pod.

Ako vypočítať potrebnú šírku dverí?
Na dvere 60tky potrebujeme šírku otvoru 60 cm + 8 až 10 cm. V takomto prípade šírka stavebného otvoru má byť minimálne 68 až 70 cm. Pri 70tkách dverách 78-80 cm. Vždy pripočítame k šírke dverám, ktoré tam chcete mať 8 až 10 cm.

Aká má byť správna výška stavebného otvoru pre interiérové dvere?
Výška stavebného otvoru musí byť dostatočne veľká, aby sme pri vložení drevenej obložkovej zárubne mali hore priestor na ukotvenie montážnou nízko expanznou penou. Dostávame sa do rozmedzia 201 – 204 cm.
Pri vyšších otvoroch odporúčame opraviť stavebný otvor extrudovaným polystyrénom a jeho omietnutím z pohľadových strán, poprípade celou vrstvou omietky. Pri nízkych otvoroch sa dvere aj zárubne zrezávajú, alebo pokiaľ je to možné, treba upraviť stavebný otvor na požadovanú výšku.

Osadenie dverí do pôvodnej zárubne

V takomto prípade si treba dať pozor hlavne na: rovnosť pôvodnej zárubne, čistú prechodnú šírku zárubne, šírku zárubne vo falci a výšku vo falci. Nesmiete tiež zabudnúť skontrolovať výšku pántov na zárubni a ich priemer. Staré zárubne mohli byť vyrobené v inej norme a priamo na mieru u stolára. Hrúbka pántu je štandardne 8 mm, niekedy však aj 10 mm alebo 12 mm. Dvere sa štandardne vyrábajú s pántmi o vnútornom priemere 82mm.

Aké majú mať dvere rozmery?

Štandardné dvere sú často označované ako 60, 70, 80 a 90. Tieto šírky však na dverách nenameriate, pretože štandardné "osemdesiatky" majú na užšej strane, tzv. falci (tam, kde sa zatvárajú do zárubne) 82 cm a na širšej vonkajšej strane 85 cm. Výška 197 cm je skutočnou výškou štandardného krídla opäť "vo falci" (celková je 198,5 cm). Tieto rozmery boli určené ešte za čias československých noriem ČSN, dnes STN. Niektorí zákazníci chcú ušetriť a idú si kúpiť dvere priamo do Poľska. Tam kúpia dvere s poľskými normami. Iné šírky, výšky, len 2 pánty, poprípade ak sú tri, majú iné miesta osadenia ako naše normy udávajú. Dvere od poľských výrobcov objednávame v Slovenských normách.

Odporúčana šírka dverí do WC a kúpeľne
To, aký rozmer sa kam hodí, vychádza zo zvyklostí a príslušných noriem STN. V súčasnosti sa doporučujú do WC a kúpeľne dvere šírky 70 cm, predtým bolo bežných 60 cm. Túto šírku určite oceníte pri premiestňovaní práčky.

Odporúčana šírka dverí obytných miestností
Do obytných miestností sa väčšinou používajú dvere šírky 80 cm, aby ste cez ne mohli pohodlne preniesť nábytok a pod. Netreba sa zabudnút zamysliet aj nad tým, čo sa za dverami bude nachádzať, aby do toho dvere
náhodou nenarážali.

Autor textu: Ing. Miroslav Nevolný
Obsah a akúkoľvek časť týchto stránok je možné uchovávať, upravovať a šíriť len so súhlasom autora, a toto použitie musí obsahovať odkaz na autorské právo autora.