Kľučky (kovanie)

Kľučky sú dôležitou súčasťou dverí. Pomocou nich denne otvárame, zatvárame, zamykáme a odomykáme dvere. Sú však aj estetickým doplnkom interiéru. V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo tvarov, veľkostí a farieb. Na výrobu sa používajú materiály z hliníka, zliatiny rôznych kovov, plastu, nerezovej ocele alebo titanu. Povrch môže byť dodatočne pochrómovaný, poniklovaný, lakovaný, leštený a pod.

Rozetové kľučky

Zvané aj delené kľučky, sa označujú veľkým písmenom R (okrúhla rozeta) alebo HR, QR (štvorcová rozeta). Rozety sa montujú preskrutkovaním cez celú hrúbku dverí v mieste zámku, čím sa zvyšuje odolnosť voči vytrhnutiu. Je potrebné dodržiavať presné postupy montáže od výrobcu, aby sa pri vŕtaní nepoškodil mechanizmus zámku. V najlepšom prípade zablokovaný mechanizmus uvoľníte vytiahnutím skrutky.

Štítové kľučky

Sú z jedného celku. Medzi kľučkou a otvorom na kľúčik, vložku alebo wc zámkom nie je žiadna voľná časť. Pri výbere štítových kľučiek je potrebné poznať vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča (rozteč). Štandardná vzdialenosť je 72 mm alebo 90 mm. Pri bezpečnostných kovaniach sa najčastejšie používa rozteč 92 mm.

Madlá

Okrem štítových a rozetových kľučiek sa na otváranie dverí používajú aj madlá. Sú pevne ukotvené o rám alebo konštrukciu dverí. Mechanizmus na zamykanie a odomykanie dverí je mimo madla alebo priamo spojené s madlom.

Typy označenia otvorov v spodnej časti kľučiek a zámkov:

BB – označenie otvoru pre interiérový kľúč (dózický)
PZ – označenie otvoru pre vložku („fabku“)

WC – označenie otvoru pre WC zámok. Systém je spojený hranatou tyčkou o rozmeroch 4x4 mm alebo 6x6 mm. Na jednej strane je tzv. gombík, pomocou ktorého zamykáte a na druhej strane je spravená drážka. Slúži na otvorenie dverí v prípade vymknutia, alebo ako poistka proti deťom.

V našej ponuke nájdete kľučky od nasledujúcich výrobcov: