Povrchové úpravy
Povrchové úpravy dverí delíme na prírodne a umelé.
Medzi umelé povrchové úpravy radíme laminát, fóliu, PVC, lak a RAL farby. Dyhu radíme medzi prírodné povrchové úpravy.
Laminát
Laminát je najodolnejší typ povrchovej úpravy voči poškriabaniu a odretiu. Povrchová úprava je tvorená nánosom umelej živice, vďaka ktorej dokáže výrobca spraviť hladký povrch ako aj štruktúru dreva. Materiály, používané pri ich výrobe, prešli náročnými skúškami na obsah škodlivých látok a vyhovujú všetkým európskym normám. Tieto dvere je možné osadiť do oceľových i drevených zárubní. Sú farebne stále a vďaka použitým materiálom výrobca dokáže spraviť nespočetné množstvo farebných odtieňov. Laminátové dvere sú vhodné nielen do domácností, ale i do kancelárií a spoločných priestorov.
Výhody laminátových dverí: materiál viac odoláva UV žiareniu, odolný voči poškriabaniu a odretiu
Nevýhody laminátových dverí: takmer žiadne, výhradou môže byť len fakt, že nejde o prírodný materiál
Fólia
Fóliované dvere sú vhodné predovšetkým do domácnosti, vyrobené sú z fóliových materiálov, ktoré sa nalepia na povrch dverí. Svojou nenáročnosťou, ľahkou údržbou a prijateľnou cenou sú najpredávanejšími dverami z našej ponuky. Farebnosťou a štruktúrou napodobňujú materiály z masívneho dreva. Odolávajú slnečnému žiareniu a svoj vzhľad počas rokov nemenia. Konštrukčne sa tieto dvere úplne zhodujú s laminátovými alebo dyhovanými dverami.
Výhody fóliovaných dverí: cenová dostupnosť
Nevýhody fóliovaných dverí: náchylnejšie na oder a škrabance. Pri zvýšenej vlhkosti sa fólia môže začať odlupovať, alebo jemne zdeformovať vzhľadom na fakt, že hrúbka fólie je veľmi tenká, len 1/3 z laminátového povrchu
Dyha
Dyha je prírodný materiál. Strom sa nareže laserom na tenké pláty horizontálne alebo vertikálne. Tieto pláty sa následne zošívajú špeciálnym strojom a nanášajú sa na základnú konštrukciu dverí. Následne idú do lisu. Po zlisovaní základnej konštrukcie dverí a dyhy sa povrch obrúsi, opracuje a následne lakuje alebo namorí podľa farebnej požiadavky klienta. Tieto dvere preferujú ľudia, ktorí obľubujú prírodné materiály.
Výhody dyhovaných dverí: prírodný materiál
Nevýhody dyhovaných dverí: nie sú farebne stále (farba môže vyblednúť od slnka). Nakoľko ide o prírodný materiál, môžu vznikať tzv. defekty, kde vidno chyby drevnej štruktúry. Tieto dvere sú náročnejšie na výrobu, od čoho sa patrične odvíja aj cena.
PVC
Jedná sa o flexibilný umelý materiál s neskutočnými možnosťami tvarovania. Na základnú konštrukciu dverí je nanášané za tepla v jednom celku.
Výhody PVC dverí: povrch je odolný voči vlhkosti, poškriabaniu a rôznym oderom. Výrobca dokáže vytvoriť rozličné štruktúry dreva, kôry a mnoho iných tvarov až po 3D štruktúry. Povrch je veľmi elastický a môžeme ho použiť aj do exteriéru, kde odoláva poveternostným podmienkam.
Nevýhody PVC dverí: na prvý pohľad je vidno, že sa jedná o umelý materiál. Z PVC materiálu nie je možné urobiť ostrý alebo pravý uhol pri nanášaní v jednom celku. Ak zákazník trvá na požiadavke mať ostré hrany, musí sa tento materiál rezať a prechody môžu byť jemne viditeľné.
Lak
Na drevenú MDF dosku je nanášaná farba špeciálnym valcom (dokáže vytvoriť aj štruktúru dreva) a následne je povrch striekaný 1 alebo 2 vrstvami laku. Pripomínajú povrch zadnej steny na skriniach.
Výhody lakovaných dverí: najlacnejšie z ponuky
Nevýhody lakovaných dverí: najmenej odolné voči oderom a škrabancom
RAL
Na drevenú MDF dosku sú nanesené vrstvy syntetickej farby. Z vlastných skúseností odporúčame min. 2 vrstvy na vytvorenie odolnosti voči poškriabaniu. Farby sa vyberajú podľa vzorkovníka RAL na základe požiadavky zákazníka. Vo väčšine prípadoch sa táto technológia používa na výrobu exteriérových dverí.
Výhody RAL dverí: vysoká odolnosť použitých polyuretánových farieb a lakov, odolné voči vode, škrabancom a poveternostným podmienkam (závisí od počtu nanášaných vrstiev farby a laku)
Nevýhody RAL dverí: cena je vyššia v porovnaní s laminátom, nakoľko je výroba náročná na bezprašnosť a celkovú technológiu výroby
Autor textu: Ing. Miroslav Nevolný
Obsah a akúkoľvek časť týchto stránok je možné uchovávať, upravovať a šíriť len so súhlasom autora, a toto použitie musí obsahovať odkaz na autorské právo autora.