Výplne dverí

Voština

Štandardnou výplňou interiérových dverí je voština. Je to materiál, ktorý vynaliezol Normand de Buyne vo Veľkej Británii a nechal si ju patentovať v roku 1938 ako voštinu pre sendvičové kompozity. Priemyslovo sa vyrába od roku 1945 až dodnes. Označenie voština je odvodené z podobnosti šesťhrannej štruktúry včelích plastov. Do dverí sa používa tvrdená voština o hrubších stenách, aby ako výplň dverí odolávala tlakom pri používaní.

DTD

Je to skratka pre odľahčenú dutinkovú drevotriesku. Veľa zákazníkov si myslí, že je to vŕtaná drevotriesková doska. Výrobný proces je nasledovný: Drevené triesky sú zmiešané s formaldehydovými lepidlami a sú vyliate do foriem, v ktorých strede sú osadené oceľové tyče a následne sú zlisované pod vysokým tlakom. Tyče sa po uschnutí vyťahujú.

Pri protipožiarnych dverách sa používa ako výplň DTD, panely zo skleneného vlákna alebo odiboard dosky. Tieto materiály zaručujú protipožiarnu ochranu od 15 minút do 90 minút - podľa potreby odolnosti voči prehoreniu sa použije materiál na to vhodný. Slovenská norma STN hovorí o protipožiarnosti, že čo 1cm dreva, to 10 minút horenia.